Jeneratör Çeşitleri Nelerdir?

Jeneratör Çeşitleri Nelerdir?

4 Mart 2020 0 Yazar: gucbir

Elektrik enerjisinin eksik olduğu zaman dilimlerinde bu enerjinin takviyesini sağlamak için kullanılan cihazlardan biri olan jeneratörler elektro magnetik kuvvetin ortaya çıkması prensibine göre aktif hale gelmektedir. Kinetik enerjinin elektrik enerjisine çevrilmesi ile birlikte kullanıma hazır oluyor. Genelde jeneratör servisleri tarafından kullanıma sunulan bu cihazlar alternatif akım üreten ve doğru akım jeneratörü olarak ikiye ayrılmaktadır.

Jeneratör tipleri kendi arasında 2’ye ayrılmaktadır.

Alternatif Akım Jeneratörleri

Günlük hayatta gördüğünüz elektrik üreten jeneratörlerin büyük bir kısmı bu tiptedir. Aynı zamanda senkron jeneratör olarakta bilindiğini söylemek hiç yanlış olmaz. Bu tip jeneratörlerde akımın yönü ve büyüklüğü değişkendir. Kullanmış olduğu akım türü ekstra takviye araçları ile birlikte doğru akıma çevrilebiliyor.  İçerisinde bulundurduğu armatürden geçen akım sürekli olarak değişmektedir. Bu sebepten dolayı yönü ve büyüklüğü tam olarak kestirilemeyen bir akım ortaya çıkar.

Doğru Akım Jeneratörleri

Bu jeneratör tipleri Alternatif Akım Jeneratörlerinin tam tersi mantıkta çalışmaktadır. Akım türü değişken değil tamamen sabittir. Aynı zamanda   üzerinden geçtiği teli ısıtan bir etkisi bulunuyor. Bir diğer adıyla dinamo olarak biliniyor. Doğru akımın üretilmesi daha zor ve zahmetli olduğu için genelde alternatif akım kullanılır.

Jeneratör Çeşitleri

Herkes tarafından bilinen üç farklı tipte jeneratör bulunuyor. Bunlar;

  1. Beşgen Kutuplu Jeneratör
  2. Manyeto Hidrodinamik Jeneratör
  3. Yüksek Frekans Jeneratör

Beşgen kutuplu jeneratör çeşitleri arasında doğru akımı direkt olarak üreten tek cihazdır. Manyeto hidrodinamik ise günümüzde etkin olarak kullanılmamaktadır. Bunun sebebi ise çok sıcak ve fazla potasyuma ihtiyaç duymasıdır. Son olarak yüksek frekans jeneratörler ise diğerlerine göre daha kullanışlıdır. Eğer ebat ve ağırlığa önem veriliyor ise 60 hertz üzerinde frekanslar tercih edilmektedir.