Jeneratör Gücü Nasıl Hesaplanır?

9 Mart 2020 0 Yazar: gucbir

Jeneratör satın alım işleminden önce ihtiyacınız olan jeneratörün hangi büyüklükte, hangi güçte ve ne tür motora sahip olması gerektiği gibi bilgileri iyi bir şekilde araştırmanız sizler için çok faydalı olacaktır. Jeneratör gücü hesaplama işlemi ile birlikte satın alacağınız jeneratörün hangisi olması gerektiğine daha kolay karar verilirsiniz. Bu işlem firmamız bünyesinde barınan jeneratör servisi elemanları aracılığıyla kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Güç hesaplama konusunda sizlere vereceğimiz bilgiler aracılığıyla bu işlemi kendinizde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak ilk olarak hesaplama yapılırken dikkat edilmesi gerekenlere göz atmakta fayda var.

Hesaplamada Nelere Dikkat Etmeliyim?

Güç hesaplaması yaparken aşağıda listelenmiş olan konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

  1. Jeneratörün çalışma alanı kesinlikle dikkate alınmalıdır.
  2. Jeneratörün yerleştirileceği alandaki ısı ve yükseklik gibi değerler doğru bir şekilde ölçülmelidir.
  3. Aktif, reaktif ve kapasitif olarak adlandırılan yükler göz önünde bulundurulmalıdır.
  4. Jeneratörün gelecekte ağır yük durumunda ne gibi hasarlarla karşılaşacağı öngörülerek önlemler alınmalıdır.

İhtiyaçlarınızı doğru belirleme konusunda dikkatli olmanızı şiddetle öneriyoruz. Bunun sebebi gelecek zaman içerisinde enerji ihtiyacında artış olabileceğinden ölçüm yaptıktan sonra %50’sini taşıyabilecek kapasitede olması gerektiğini bilmelisiniz. Eğer jeneratör izin verdiği kapasitede çalıştırılmaz ya da bu kapasitenin üzerine çıkılırsa motorda doğrudan yüksek aşınmalar ortaya çıkar. Bu sebeple jeneratör servisi tarafından verilen uyarıların kesinlikle dikkate alınması gerekiyor.

Bu durum jeneratörün tipi veya çeşidi ile alakalı olmayıp benzinli jeneratör ve diğerlerinde de geçerlidir. Şaşırtıcı bir durumdur ki jeneratörlerin yüklü çalışması kadar yüksüz çalıştırmasıda motorlara belirli derecelerde zararlar vermektedir. Programlanması dolayısıyla jeneratör tam olarak desteklediği yükte sabit olarak çalıştırılmalıdır. Güçbir Jeneratör olarak bu konuda hassas olmanızı öneriyor, güç hesaplama konusunda uzmanlarımızdan destek almanız gerektiğini söylüyoruz.