Jeneratör Senkronizasyonu

23 Mart 2020 0 Yazar: gucbir

Senkronizasyon bilindiği üzere kelime anlamı olarak eş zamanlı anlamına geliyor. Anlık olarak yapılan işlemin farklı araçlar sayesinde aynı anda yapılmasıdır. Bu durum jeneratör sistemlerinde tek jeneratör değilde birden fazla jeneratörün birbirinin yükünü hafifletmek adına aynı anda çalışarak yükü ortak olarak beslemesi olarak biliniyor. Ancak bu işlemin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için her jeneratörün bağlı olduğu bir panodan yönetilmesi gerekiyor.

Sistem Nasıl Çalışır?

Jeneratör senkronizasyonu sisteminde jeneratörler çalışmasını eşzamanlı olarak sürdürürken gerekli görüldüğü durumlarda yükün ihtiyacını gidermek için şebekeyede bazı desteklemeler sunar. Eş zamanlı olarak çalışma jeneratörlerden çıkan gerilimin genişliği, frekans derecesi ve faz açısının kontrol altında tutulması ile sağlanıyor. Bu durumda senkronizasyonu daha net teknik bir dil ile anlatmak gerekirse; birden çok elektrik kaynağının eş zamanlı olarak gerilimin genlik değeri, frekans değeri ve faz açısı farkının 0 derece olduğu durumdur. Senkronizasyon işlemi yönetimin doğru bir şekilde sağlanması için pano adı verilen kumanda cihazları sayesinde yapılır. Bu işlemde devre kesicilerde aktif olarak kullanılmaktadır.

Senkronizasyonun Avantajları

Jeneratörler her alanda olduğu gibi senkronizasyon yapıldığı zamanlarda da bazı avantajlar sunmaktadır. Bu durumda benzinli jeneratör veya farklı bir jeneratör türü olması farketmemektedir.

  1. Eğer yük ihtiyaç duymuyorsa jeneratörlerden herhangi birini çalıştırmaya gerek kalmaz.
  2. Pano aracılığıyla ihtiyaç durumları dışında jeneratör çalıştırmanın önüne geçilir. Bu sayede ek masraflardan kaçınılır.
  3. Jeneratörler birbirinin yerine çalıştırılarak ömür uzatma konusunda her zaman avantajlı olurlar.
  4. Yakıt tasarrufu sağlanır.Senkronizasyon işlemleri jeneratör servisleri tarafından yapıldığında tamamen profesyonel olarak çalışmaya başlayacaktır. Güçbir Jeneratör olarak sizlere farklı jeneratör türlerini sunarken aynı zamanda teknik servis hizmeti veriyor ve jeneratör kurulumunuzdan tüm aşamalara kadar yardımcı oluyoruz.

Senkronizasyon işlemleri jeneratör servisleri tarafından yapıldığında tamamen profesyonel olarak çalışmaya başlayacaktır. Güçbir Jeneratör olarak sizlere farklı jeneratör türlerini sunarken aynı zamanda teknik servis hizmeti veriyor ve jeneratör kurulumunuzdan tüm aşamalara kadar yardımcı oluyoruz.