Jeneratör Bakımı Nasıl Yapılır?

15 Nisan 2020 0 Yazar: gucbir

Hayatımızın birçok noktasında bizlere enerji desteği sağlayan ve işlerimizin aksamaması için gerekli enerji aktarımını sağlayan jeneratörler her elektronik cihaz gibi periyodik olarak bakımlara ihtiyaç duyarlar. Bu içeriğimiz de jeneratörlerin bakımının nasıl yapılacağı, günlük kontrollerde nelere dikkat edilmesi gerektiği ve bakımlarının kim tarafından yapılacağına dair bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Jeneratör Bakımı Neden Yapılır?

Jeneratörlerin uzun bir ömre sahip olmaları için günlük, aylık ve yıllık periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir. Eğer bu bakımlar gerektiği zaman dilimleri içerisinde yapılmazsa ileri ki dönemlerde karşınıza birçok sorun ile çıkabilir. Bu sorunların ardından eğer bir fabrika iseniz fabrikanızda elektrik kesintileri sebebi ile üretim hacminiz de azalma olur. Ayrıca masraflardan kaçmak için düzenli bakım yaptırılmayan jeneratörler gelecek zaman dilimi içerisinde bozulması durumunda sizlere daha büyük masraflar çıkaracaktır. Eğer jeneratör bilgili bir kişi tarafından takip edilmiyorsa bakım yapılmadığı zaman bozulma ve arıza verme tehlikeleri ile sürekli karşı karşıya kalacaktır. Ancak bu bakımlar jeneratör servisi tarafından eksiksiz yapılırsa herhangi bir tehlike arz etmeyecektir.

Jeneratör Bakımları Nasıl Yapılır?

Jeneratör bakımlarının ilk aşaması aslında işletmenin teknik elemanları tarafından yapılan günlük kontroller ile başlamaktadır. Bu kontrol türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Jeneratör içerisinde bulunan soğuk su miktarının kontrolü,
  • Motorun yağ seviyesinin kontrolü,
  • Akü şarj incelemesi,
  • Benzinli jeneratör ve dizel jeneratör için sızıntı kontrolü

Bakım aşamaları bu işlemler ile başlayıp cihazın neredeyse her noktasının kontrolüne kadar devam etmektedir. Jeneratörlerde en çok önemli olan kısımlardan biri olan filtrelerin bakımları kesinlikle aksatılmamalıdır. Unutmamalısınız ki bu işlemlerin tamamını profesyonel bir bakım hizmeti alarak gerçekleştirmek bakım anında bile herhangi bir hata ile karşılaşma sorununu ortadan kaldıracaktır.